Az íj egyike, a legrégebben használt fegyvereknek. Az első emlékek a pattintott kőkorszakból valók. A Pireneusokban feltárt Altamira-barlang az első, ahol az íjászat barlangrajzok formájában feltűnik. A rajzokon az íjat és a nyílvesszőt, mint a vadászat eszközeit mutatja be.
Az őskori íjak felépítése rendkívül egyszerű volt. Rendszerint fából, csontokból készült egyenes darabok voltak, melyeken az ideget állati inakból készítették. Az őskori kultúrákban már nemcsak vadászatra és az állatok elleni önvédelemre alkalmazták, hanem harci eszközként is megjelent az íj és nyílvessző.
A középkorra tehető az íjászat sportággá szelídülése.
Ma, ha valaki az íjászatot választja sportágként, és meg akarja tanulni azt, az alapoknál kell elkezdeni. Ez közhelynek tűnik, pedig semmi sem olyan egyszerű, mint az első ránézésre tűnik. Nagyon fontos, hogy az alapfogalmakat mindig szakképzett edző segítségével sajátítsa el a gyermek, de az édesapja se kezdjen bele az íjászatba, amíg el nem magyarázta neki egy edző az alapfogalmakat.
Gyerekeknél az íjászat egy nagyszerű játék, csak az a fontos, hogy tudjon összpontosítani. Nem mindenki alkalmas íjásznak. Azonban létezik olyan gyerek is, aki nem igazán volt képes koncentrálni, de az íjászat „kedvéért” megtanulta és most igen eredményes versenyző lett belőle. Ebből az következik, hogy nagyon fontos a személyiség-fejlesztés szempontjából is ez a sport.
Gyermekek 10 éves kor körül jöhetnek először kipróbálni a sportágat. Azért nem korábban, mert a koncentrálás hosszabb időintervallumban, kisebb korban még igen megerőltető. Ilyenkor sok játékot, futást, úszást kell inkább beilleszteni a kisdiákok programjába. Lényeges szempont, hogy ne azért jöjjön a fiú vagy lány edzésre, mert „kötelező”, hanem azért mert érdeklődik az íjászat iránt. A motiváció nagyon fontos mindenkinek ahhoz, hogy jól megtanulja ezt a nagyon szép sportágat.
Teljesen mindegy, hogy a versenyző majd az olimpiai reflex-íjat, az ősi csupasz íjat, vagy a csigás kategóriájú íjat választja, mindegyik esetében a lényeg azonos. Teljesítményképes tudássá kell fejleszteni az íjászat alapjait.
Természetesen a gyerekek játékos formában sajátíthatják el az íjászatot úgy, hogy közben megtanulják annak minden fogását.
10 évestől 16 éves korig foglalkozunk elsősorban a gyerekekkel. Ez a kor az, amikor leginkább fogékonyak a kicsik az újdonságra, leghamarabb tanulják meg egyebek mellett az íjászatot is.